Czy społeczne archiwum Agentury ?

miejsce dla osób, które chciałyby publicznie podzielić się swoimi doświadczeniami z organami bezprawia Polski Ludowej
  -TMOVE_BUTT AMOVE_BUTT SMOVE_BUTT
Awatar użytkownika
zbyszek
admin
Posty: 540
Rejestracja: ndz lut 02, 2003 1:24 am
Lokalizacja: Warszawa

Czy społeczne archiwum Agentury ?

Post autor: zbyszek » ndz lut 26, 2006 9:05 pm

Ciekawe Archiwum Agentury prowadzone jest pod adresem: http://akta.bies.pl
Zamiarem autora (naczelnego) jest pełna baza danych agentury w Polsce. Podane są także listy osób poszkodowanych: internowani, ofiary 1956, 70r, etc.
Naczelny oferuje funkcjonalność Wiki , która umożliwia edycję archiwum przez zarejestrowanych użytkowników.

W prywatnej korespondencji autor potwierdził szczególną uwagę, jaką przywiązuje do podawania i publikowania w tym archiwum źródeł danych. Jest przecież oczywiste, że baza danych jest tyle warta ile źródła z jakich powstała.

W tym miejscu warto ogólnie spojrzeć na możliwość utworzenia publicznej bazy danych bez opieki inystytucjonalnej. Rzeczywiście taka baza danych byłaby potrzebna, a na IPN nie można liczyć. Wbrew powszechnym obawom o rzetelność danych jest moim zdanie możliwe uzyskanie dużej rzetelności nawet w publiczny sposób. Należałoby spełnić następujące warunki:

1. każdy wpis musi podawać sprawdzalne źródło, wystarczą kopie dokumentów IPNu, lub strony bardziej rzetelnych gazet. Starsze strony wielu gazet są dostępne tylko przez płatne archiwa i z tym może być problem. Użytkownik musi mieć jednak w każdej chwili możliwość sprawdzenia danych bezpośrednio u żródła.

2. serwis powinien umożliwiać uzupełnianie źródeł , w szczególności konieczna jest możwość wypowiedzi osoby oskarżonej. myślę, że jest to możliwe nawet przy słabej autoryzacji.

3. ktoś o znanym życiorysie powinien firmować funkcjonalność techniczną, np. brak cenzury, etc.

Chciałbym zwrócić uwagę, że Internet jako całość spełnia te warunki. System wzajemnych odnośników do rzetelnych źródeł tworzy już taką wirtualną bazę danych, choć korzystanie z niej jest bardziej utrudnione, niż w przypadku bazy centralnej.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] i 0 gości