Regulamin forum środowiska ISOC Polska

  -TMOVE_BUTT AMOVE_BUTT SMOVE_BUTT
Awatar użytkownika
zbyszek
admin
Posty: 542
Rejestracja: ndz lut 02, 2003 1:24 am
Lokalizacja: Warszawa

Regulamin forum środowiska ISOC Polska

Post autor: zbyszek » pt kwie 26, 2019 11:08 am

I. Forma organizacyjna

1. Regulamin ten określa reguły działania forum internetowego środowiska polskiego oddziału Stowarzyszenia Internet Society.

2. Forum jest usługą publiczną oferowaną przez Zbigniewa Lisieckiego na użytek tego środowiska i nie jest oficjalną częścią stowarzyszenia.

3. Informacja: W całej domenie evot.org nie ma żadnych elementów komercyjnych, jak reklamy, lub oferty finansowe, etc.


II. Cel

1. Forum służy dobrej oraz wolnej wymianie ogólnych doświadczeń, wiedzy i poglądów związanych z działania Internetu i stara się w szczególności odnotowywać wiedzę osób związanych technicznie z powstaniem Internetu w Polsce i na świecie, a także ich wizję powstałą po z górą 30-tu latach od powstania Internetu.

2. Forum nie narzuca ani nie promuje żadnych przekonań ani żadnego światopoglądu. Różne punkty widzenia na poruszane sprawy są dopuszczalne i w rzetelnej dyskusji równoważne.

3. Forum nie podnosi formalnego prawa do autorytetu i odzwierciedla jedynie wiedzę własną i autorytet własny użytkowników.

4. Nie ponosimy odpowiedzialności za opinie, rady i oceny zawarte w wypowiedziach użytkowników.


III. Dostępność

1. Forum jest w miarę technicznych możliwości publicznie dostępne dla każdego, kto nie narusza tego regulaminu, choć osoby ze środowiska ISOC mają szczególne prawa dostępu.

2. Różne prawa dostępu do różnych podziałów są określane przez administratora według potrzeb. Istnieje dział widoczny tylko dla zarejestrowanych użytkowników, a niewidoczny dla wyszukiwarek jak google oraz reszty sieci, a także dział, w którym pisać mogą tylko członkowie ISOC, a inni użytkownicy mają tylko wgląd do czytania tego działu, etc.

3. Ze względu na publiczny charakter dyskusji wymagana jest rejestracja nickiem składającym się z pełnego rzeczywistego imienia i nazwiska. Nie tolerujemy fałszywych danych osobowych, wielokrotnych rejestracji ani anonimów w publicznej dyskusji spraw wagi społecznej.


IV. Jak korzystać z forum

1. To miejsce w sieci nie jest zastępstwem zwykłych kontaktów międzyludzkich. Gdy zaczyna je zastępować należy rozważyć opuszczenie forum do czasu gdy zwykłe kontakty powrócą. Zwykły bezpośredni kontakt międzyludzki zobowiązuje do kontynuacji. Na forum takie zobowiązanie odpada. Przykładowo inaczej niż w tzw. "realu" na forum można do woli brać udział w dyskusji, tę dyskusję na dowolnie długo opuścić i po dowolnie długim czasie do niej powrócić.

2. Wymagamy wzajemnego szacunku użytkowników oraz stosowania form językowych, które ten szacunek wyrażają. Kto demonstruje jego brak, ten może utracić niektóre lub wszystkie uprawnienia.

3. Poprawiania lub kasowanie własnych postów jest możliwe, lecz zwykle rujnuje ono prowadzone dyskusje, przykładowo odpowiedzi na posty, które zostały skasowane tracą sens. Dlatego prosimy nie nadużywać tej możliwości i stosować ją tylko do poprawienia wyrazu własnego postu, a nie ogólnej zmiany jego sensu. W przypadku nagminnego kasowania lub zmieniania nie wykluczona jest utrata niektórych uprawnień.

4. Usunięcie konta oraz/lub usunięcie wszystkich postów jest możliwe tylko w przypadku, gdy jego pozostawienie niosłoby realną szkodę dla użytkownika. W szczególności nie usuwamy konta z samego tylko powodu, że użytkownik nie chce z niego więcej korzystać. W tym ostatnim przypadku proszę po prostu nie odwiedzać forum. Możemy także deaktywować konto.

5. Użytkownik dba o aktualność swojego adresu mailowego. Kto tego nie czyni może utracić niektóre uprawnienia. Zamiast usuwania własnego adresu z profilu w celu nie otrzymywania listów z forum wystarcza zwykle wyłączenie powiadomień oraz kontaktu dla innych użytkowników. Sam adres mailowy pozostaje i tak niewidoczny dla innych.


V. Jak pisać

1. Za treść postów odpowiada autor.

2. Prosimy o staranny wybór działu oraz szczególnie staranne określenie tytułu wątku. Piszmy tak, żeby łatwo dało się odszukać nasze treści przez samo czytanie listy tytułów.

Piszmy także w odpowiednich miejscach - to ułatwia innym korzystanie z nagromadzonej wiedzy.

3. Prosimy o nie rozpoczynanie dyskusji już rozpoczętych wcześniej, w szczególności o nietworzenie wielu wątków o tej samej nazwie lub treści w różnych działach.

4. Prosimy nie zmieniać głównego nurtu dyskusji zadanego przez autora wątku. O temacie wątku decyduje jego pierwszy post.

5. Autor wątku ponosi pewną odpowiedzialność za prowadzoną dyskusję, do czego postaramy się dać mu środki techniczne. Jeśli tok dyskusji nie odpowiada jego zamierzeniom warto poprosić innych o powrót do tematu, a jeśli to nie pomaga autor powinien zwrócić się do moderatorów lub admina. W ten sposób autor wątku współdecyduje o jego obliczu.

6. Prosimy nie cytować całych postów, lecz tylko tę ich część, do której się odnosimy. W szczególności nie należy cytować tego, co jest widoczne bezpośrednio powyżej i nie używać guzika "cytuj" zamiast guzika "odpowiedz".

7. Prosimy o nie umieszczanie bez konieczności żadnych dłuższych obcych tekstów, w szczególności innego autora. W Internecie należy posługiwać się odnośnikami, gdy tylko to możliwe. Nie należy także podawać samych odnośników bez wzmianki czego one dotyczą i co zawierają.

8. Długość wypowiedzi powinna uwzględniać realistyczną ocenę tego, czy inni czytelnicy będą chcieli taką wypowiedź w pełni przeczytać.


VI. Usuwanie postów

1. Na tym forum nie ma cenzury. Żadne posty odnoszące się do tematu forum nie są usuwane z merytorycznych powodów.

2. Usuwane są jedynie posty komercyjne, reklamy i posty naruszające w oczywisty sposób prawo oraz oczywista propaganda. Przez propagandę rozumiemy usilne narzucające się powtarzanie tych samych treści, w szczególności przekonań w celu pozyskania do nich zwolenników, które ignoruje powstałe w dyskusji zastrzeżenia. Usuwane mogą być także posty nie odnoszące się w żaden sposób do tematu tego forum.

3. Posty obraźliwe, nawołujące do przemocy, do dyskryminacji lub do innych konfliktów nie związanych z tematem tego forum lub nie odnoszące się do tematu wątku mogą być przesuwane do wątku tzw. "niechcianych postów". Celem jest zapewnienie przejrzystej dyskusji przy jednoczesnym braku cenzury.


VII. Moderacja

1. Celem moderacji jest zapewnienie technicznie sprawnie działającej wymiany informacji dla możliwie dużej liczby poważnych użytkowników.

2. Wszyscy użytkownicy są merytorycznie równi. Moderator ani forum jako całość nie promują ani nie ganią poglądów, nie stopują konfliktów, nie rozstrzygają o prawidłowym rozumieniu poruszanych problemów.
Merytorycznie moderatorzy jak i admin sprawują opiekę nad dyskusjami jedynie na prawach zwykłego użytkownika, co oznacza, że publikują swoje merytoryczne zdanie jako zwykli użytkownicy - zdanie, które może nakierowywać tok dyskusji. Przydawanie moderatorom większego autorytetu z racji sprawowanych przez nich funkcji technicznych nie ma uzasadnienia.

3. Kierując się potrzebami dobrej wymiany informacji dbamy o godność każdego użytkownika, w tym staramy się o życzliwy stosunek użytkowników do siebie nawzajem. W przypadku postów naruszających tę lub inne zasady najpierw szukamy porozumienia z autorem postu.

4. Wszyscy użytkownicy są proszeni o branie współodpowiedzialności za poziom dyskusji. W ten sposób każdy może współmoderować forum. Uznajemy zasadę, według której fałszywe posty, które spotkały się z prawidłowym komentarzem są dla społeczności zyskiem, a nie stratą. Prosimy o używanie w razie potrzeby żółtego guzika ("zawołaj moderatora").

5. Żaden post nie jest zmieniany. Moderator może jedynie dopisać na końcu postu czerwonym kolorem swoją uwagę w kwestii formalnej, np. informację o jego przeniesieniu. Wyjątkiem jest ochrona przed nieumyślnym publikowaniem danych osobowych. Takie przegapione dane osobowe autora postu możemy w jego własnym interesie usuwać.


VIII. Banowanie

1. Wyłączony z dostępu może być ten, kto celowo niszczy działanie forum np. celowo utrudnia innym korzystanie z forum, celowo zakłóca im dyskusję, zniechęca innych do udziału swoją agresją lub doborem słów, a także kiedy ignoruje wskazania administracji w tym względzie.

2. Nie można zbanować użytkownika za same jego poglądy i przekonania, jeśli nie noszą one cech zakłócania działania samego forum.

3. Wyłączone z dostępu mogą być numery IP lub całe sieci IP znane z nadużyć takich, jak rozsyłanie spamu, lub próby włamań. (Przykładem są sieci dalekowschodnie). Niestety możemy wbrew woli pominąć przy tym osoby, którym dostawca internetu przyznał "zatruty" IP odnotowany jako rozsyłający spam lub użytkowników piszących z innych krajów np. z Chin etc. W takich przypadkach prosimy o zwrócenie uwagi na wątek: viewtopic.php?f=6&t=14934 lub kontakt z administratorem, aby uzyskać dostęp w inny sposób.


IX. Dane osobowe

1. Dane rejestracji jak adres mailowy, a także inne dane są poufne i nie mogą opuścić serwera tego forum ani w celach komercyjnych ani żadnych innych. Poufny jest także adres IP, jeśli użytkownik drastycznie nie naruszył regulaminu.

2. Prosimy każdego o dbałość o dyskrecję własnych danych osobowych np. nie podawanie publicznie adresów mailowych ani numerów telefonów. Guziki obok postów zezwalają na kontakt mailowy bez upubliczniania adresu !

3. Kontakt do administratora jest możliwy przez PM, przez dział "O tym forum" lub mailem na adres webmaster at domena evot.org, a w nagłych wypadkach przez moderatorów, którzy znają kontakt telefoniczny do admina. Podobnie jest z kontaktem do moderatorów: PM, mail guzikiem pod avatarem, lub w dziale "o tym forum". W przypadku zastrzeżeń do pracy moderatorów proszę pisać śmiało w dziale "o tym forum" a nigdy w wątku merytorycznej dyskusji.


X. Zmiany

1. Treść regulaminu podlega wolnej dyskusji użytkowników w tym wątku

2. i może ulec zmianie.


Zbigniew Lisiecki - administrator

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] i 0 gości