mur w palestynie

polski udział w konflikcie zbrojnym w Iraku
  -TMOVE_BUTT AMOVE_BUTT SMOVE_BUTT
Awatar użytkownika
zbyszek
admin
Posty: 540
Rejestracja: ndz lut 02, 2003 1:24 am
Lokalizacja: Warszawa

mur w palestynie

Post autor: zbyszek » pt mar 05, 2004 12:40 pm

ten serwis został stworzony na potrzeby dyskusji o polskim udziale w zbrojnym konflikcie w Iraku. choć "stopwojnie" można ogólnie uznać za temat polskiego udziału w awanturach bliskowschodnich jego rozszeżenie na konflikt w palestynie jest nietrywialne. o dalszą dyskusję tej sprawy odsyłam do forum "o tym forum". tu przedstawię jednak list od "Stop Okupacji" <stop-okupacji@irak.pl>. oto on:

--------- ciach

Do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Pragniemy wyrazić głębokie ubolewanie i smutek po wizycie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Izraelu. Polska - to kraj, który przez ponad 100 lat był wymazany z mapy świata, naród wielokrotnie zmuszony do walki o swoją niepodległość... Dziś prezydent tego kraju jednoznacznie staje po stronie okupanta, jakim jest Izrael. Wyrażamy ubolewanie, że podczas swojej wizyty w Izraelu polski Prezydent poparł izraelską budowę muru.

Budowa muru jest ewidentnym złamaniem międzynarodowego prawa, zakazującego okupantom zasiedlania terenów okupowanych oraz aneksji ziem. Takiego poparcia dla muru nie wyraził nawet prezydent USA George W. Bush. Według izraelskiej organizacji broniącej praw człowieka, Gush-Shalom - aż 55% Palestyńskiej Ziemi zostanie zaanektowana przez Izrael. Setki tysięcy Palestyńczyków (200 000 - wg UNRWA) zostanie poszkodowanych na skutek  odcięcia od swych rodzin, pracy,  infrastruktury, dostępu do ujęć wody, itd.

Mur uniemożliwia w wielu miejscach swobodną komunikację z jednej palestyńskiej osady do drugiej - niech przykładem dramatu Palestyńczyków będzie Kalkilia, gdzie mur otoczył całe miasto zamykając żyjącą tam ludność w wielkim getcie. Jedynie posiadacze specjalnych przepustek mogą w określonych godzinach przechodzić przez punkt kontrolny - a i samo posiadanie przepustki nie jest równoznaczne z tym, czy żołnierz daną osobę w danym dniu przepuści.

Izrael również rozbudowywuje na terytoriach okupowanych osiedla kolonizując okupowane ziemie. Izrael jest jedynym państwem na Bliskim Wschodzie, które ma broń nuklearną i jako jeden z 3 krajów na świecie nie podpisał UKŁADU o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (Treaty on the Non-proliferation of Nuclear Weapons (NPT).

Apelujemy do Polskiego rządu o większe zaangażowanie się w działania mogące przynieść pokój Izraelowi i Palestynie zachęcając obie strony do rozpoczęcia budowy mostów zaufania i pojednania, a nie muru nienawiści.

Polsko-Arabskie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne

Sprawiedliwi pośród narodów świata - Żydzi przeciw wojnie
Organizacja izraelska JATO  Jews Against The Occupation (Żydzi przeciw okupacji)
Żydzi przeciwko okupacji Palestyny JVAO org.
Nie dla apertheidu w Izraelu - Żydzi dla pokoju, Shalom Ahshaw
Żydzi przeciw zbrodniom wobec Palestyńczyków i wojnie w Iraku - Gush Shalom

Refusnicy Żołnierze izraelscy  odmawiający udziału w masakrowaniu ludności i okupacji Palestyny  
(PAP 25.09. 27 lotników, m.in. wysocy oficerowie, uznało ataki z powietrza na cele w palestyńskich miastach za niemoralne i nieuprawnione).
Żydzi odmawiający obywatelstwa izraelskiego w proteście przeciw agresywnej polityce Izraela
Żydzi w ramach Stop the War Coalition UK i Not in Our Name, USA
Żydzi przeciw wojnie i okupacji Iraku i Palestyny, ESF Paris St.Denis


       
     

       
      Jenin - po iraelskich bombardowaniach  
Izrael: wielkie kłamstwo - Sylvia Cattori, ISM
Viva Palestyna Zagłada Palestyńczyków
Info o murze Ściana hańby - getto.w.pl
Cierpienie Palestyny atrakcją turystyczną Izraela
Podobieństwa m/sytuacją w getcie żydowskim za okupacji hitlerowskiej a Palestyną

Kto naprawdę wygrał wojnę? - artykuł Uri Avnery'ego, izraelskiego dziennikarza
Potencjał militarny Izraela. Izrael a Irak. Pogwałcone rezolucje
Broń masowego rażenia w Izraelu
Pro-Israel PAC Contributions to 2002 Congressional Candidates;


Organizacja izraelska JATO  Jews Against The Occupation (Żydzi przeciw okupacji) uważa, że Palestyńczykom w roku 1948 urządzono "Jałtę" - dla wykreowania Izraela "jako przyczółka ropy naftowej" (cyt. za Kissingerem). Potem Izrael próbował z niebywałym okrucieństwem zepchnąć ten naród w niebyt - w trwającej już ponad pół wieku nieludzkiej okupacji, przy ustawicznym łamaniu  rezolucji ONZ  i porozumień międzynarodowych.

       
      Zionists: land between Nile & Euphrate
      Plan for a "Greater Israel" is as old as
      Zionism itself. Hebrew scholar Levnoch Osman
JATO (Jews Against The Occupation) uważa, że za wszystkie dramaty Palestyny winę ponosi izraelska okupacja i potępia izraelską przemoc wobec Palestyńczyków. "Zamachy bombowe to skutek izraelskiej okupacji, która zabija tak Żydów, jak i Palestyńczyków. Opłakujemy ofiary okupacji i wzywamy wszystkich do potępienia izraelskiej polityki kradzieży ziemi, ucisku i upokarzania Palestyńczyków; ta polityka podżega przemoc na Bliskim Wschodzie".
 
"Nie zgodzę się więcej, żeby manipulowano moim uprawnionym i szczerym przerażeniem wobec Holocaustu. Tamte straszliwe wydarzenia nie usprawiedliwiają tych wydarzeń. Agresja w najczystszej formie, którą uprawia izraelski rząd, przyprawia mnie o mdłości" (...)
                                                                                "Przebudzenia" - Pamiętnik działacza ISM, Dżenin.
W komitetach ISM - solidarności z Palestyńczykami działa bardzo wielu Izraelczyków i Żydów z całego świata (m.in. Żydem był zabity niedawno przez izraelskiego snajpera, 22-letni fotografik z Wielkiej Brytanii, Tom Huyrndall).

Obecnie Izrael buduje wielki mur wokół Palestyny zamykając i dzieląc żyjącą tam ludność w enklawach. Oficjalnie - mur ma zapobiec "infiltracji terrorystycznej" - ale wchodzi jednak głęboko na terytoria przyznane Palestyńczykom - poza granicę ustaloną w 1967. Około 55% Zachodniego Brzegu zostanie zagrabiona.  http://www.getto.w.pl

PROTEST wobec budowanego przez Izrael w Palestynie Muru


Wyrażamy protest wobec budowanego przez Izrael w Palestynie Muru. Budowla w większości wchodzi głęboko na terytoria palestyńskie odcinając żyjącą tam ludność od pól uprawnych czy wody. Mur uniemożliwia w wielu miejscach swobodną komunikację z jednej palestyńskiej osady do drugiej - niech przykładem dramatu Palestyńczyków będzie Kalkilia, gdzie mur otoczył całe miasto zamykając żyjącą tam ludność w wielkim getcie.


 
Jedynie posiadacze specjalnych przepustek mogą w określonych godzinach przechodzić przez punkt kontrolny - a i samo posiadanie przepustki nie jest równoznaczne z tym czy żołnierz daną osobę w danym dniu przepuści.

Nasz protest nie byłby tak głośny gdyby mur przebiegał zgodnie z granicą palestyńsko-izraelską tzw. Green Line.   Znaczna część budowli wrzyna się głęboko w terytoria przyznane Palestyńczykom - nawet do 40 km - po to, by chronić nielegalne w świetle międzynarodowego prawa osiedla żydowskie wybudowane na terytoriach okupowanych.
 
Wg szacunków Izraelskiej organizacji Gush-Shalom - Izrael zaanektuje w ten sposób nawet do 55% terytoriów palestyńskich. Izrael tworzy swoją historię na zasadzie faktów dokonanych. Było tak z osiedlami żydowskimi, które miały być tymczasowe, tak samo będzie z murem. Jeśli mur powstanie - utworzenie niepodległego Państwa Palestyńskiego nie będzie już możliwe.
 
Sprzeciwiamy się patrzeniu na konflikt palestyńsko-izraelski jednostronnie. Sprzeciwiamy się traktowaniu Palestyńczyków jak krwiożercze bestie  - zamykaniu w ogrodzonych rezerwatach. Żądamy rzetelnych i prawdziwych informacji w polskich mediach - nie tylko tych wybranych, bez podania pełnego kontekstu sprawy, gdy zdesperowany człowiek wysadzi się w powietrze.
 
Apelujemy do rządu Rzeczpospolitej Polskiej o większe zaangażowanie się na rzecz budowania "mostów" między Izraelem a Palestyną. To właśnie mosty zaufania są w tym regionie potrzebne a nie mur nienawiści.

Prezes
Polsko-Arabskiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego


Viva Palestina

http://viva.palestyna.pl

Inicjatywa  STOP  WOJNIE
www.irak.pl
www.stopwojnie.w.pl
Alter Global
www.alterglobal.w.pl
www.antiwef.w.pl
www.antyglobalizm.w.pl
Anti WEF. Alternatywne Forum Ekonomiczne
http://www.irak.pl/Stop/AlterGlobal/antiwef.html

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] i 0 gości