"Gospodarka niewinnego oszustwa"

dyskusja teoretyczna tematów finansowo-gospodarczych,
aktualnie dział nieczynny

Moderator: VIOLETTA OKON

  -TMOVE_BUTT AMOVE_BUTT SMOVE_BUTT
Jacek A. Rossakiewicz
local
Posty: 295
Rejestracja: wt lip 29, 2003 1:10 pm
Lokalizacja: Warszawa

"Gospodarka niewinnego oszustwa"

Post autor: Jacek A. Rossakiewicz » czw cze 22, 2006 9:13 am

John Kenneth Galbraith
Gospodarka niewinnego oszustwa. Prawda naszych czasów
tytuł oryginału: The Economics of Innocent Fraud Truth for Our Time

wydawnictwo: MT Biznes, Wrzesień 2005
ISBN: 83-88970-26-7
liczba stron: 80
wymiary: 133 x 209 mm
okładka: twarda

Światowej sławy ekonomista skupia się dziś na przekonaniach ekonomicznych, na przebiegłości i na przywództwie politycznym, na błędach, które wciąż się utrzymują, i na tym, dokąd nas one prowadzą.
John Kenneth Galbraith przez długi czas zajmował miejsce w samym centrum amerykańskiej gospodarki, piastując odpowiedzialne stanowiska w czasach Nowego Ładu, II wojny światowej i później, kierując polityką i debatą gospodarczą. Jego nowa, cięta książka to destylat całego życia doświadczeń w sektorze publicznym i prywatnym; stanowi jadowitą krytykę aktualnego stanu spraw.
Podnosząc alarm w sprawie rosnącego rozziewu pomiędzy rzeczywistością a "konwencjonalną wiedzą" (określenie jego autorstwa), Galbraith opowiada między innymi, w jaki sposób doszliśmy do punktu, w którym sektor prywatny osiągnął bezprecedensowy wpływ na sektor publiczny. Ustąpiliśmy bez reszty przekonaniu, które służy sobie samemu, oraz "pomysłowemu nonsensowi", czyli po prostu oszustwu. Nastąpiło to kosztem gospodarki, skutecznego rządu i świata przedsiębiorczości.
Uderzająca w szczególności jest zasadnicza siła korporacji oraz przejście władzy od akcjonariuszy i członków rad nadzorczych w ręce kierowników. Jaskrawym przejawem oszustwa są wciąż utrzymywane pozory władzy akcjonariusza, które mylą nawet bezpośrednio zainteresowanych. W istocie jednak ze względu na skalę i złożoność nowoczesnej korporacji decydująca władza musi przechodzić do kierownictwa. Władza kierownictwa, nieuchronnie kierującego się własnym interesem, sięga głęboko w stronę rządu ? w tak zwany sektor publiczny. Zjawisko to jest szczególnie widoczne i niebezpieczne w przypadku takich spraw jak polityka militarna, ochrona środowiska oraz ? co oczywiste ? podatki. Pomimo to jednak wciąż stanowczo mówi się o sektorze publicznym..
Czy oszustwo może być niewinne? Galbraith odpowiada na to pytanie w swym niezrównanym stylu. Jego nienaganny, cierpki i surowy komentarz jest istotną lekturą dla wszystkich, którzy troszczą się o przyszłość... świata.

Książka ułatwia zrozumienie programu demokracji finansowej.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] i 0 gości