Projekt zmiany ustawy o NBP

dyskusja teoretyczna tematów finansowo-gospodarczych,
aktualnie dział nieczynny

Moderator: Violetta Okoń

Jacek A. Rossakiewicz
local
Posty: 295
Rejestracja: wt lip 29, 2003 2:10 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Projekt zmiany ustawy o NBP

Post autor: Jacek A. Rossakiewicz »

Ciąg dalszy tematu "Lepper u władzy"

Fragment POSELSKIEGO PROJEKTU USTAWY O ZMIANIE USTAWY O NARODOWYM BANKU POLSKIM przedstawionego przez Samoobronę R.P. na konferencji w Sejmie, 29 marca 2006.
1) Zmiana 1 (dot. Art. 3 ust. 1):

Stan obowiązujący

„1. Podstawowym celem działalności NBP jest utrzymanie stabilnego poziomu cen, przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej Rządu, o ile nie ogranicza to podstawowego celu NBP”.


Projekt Klubu Samoobrony

„1. Podstawowym celem działalności Narodowego Banku Polskiego jest utrzymanie stabilnego poziomu cen, przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej Rządu, w tym w szczególności wzrostu gospodarczego i zatrudnienia”.
Samoobrona chciała, aby NBP był odpowiedzialny za gospodarkę i zatrudnienie. Były to życzenia wynikające z dobrej intencji, ale żle adresowane, bowiem NBP odpowiada za emisję polskiego pieniądza. Taki jest głowny cel NBP zapisany w Konstytucji R.P. Samoobronie zapewne też o to chodziło, ale zatrudnieni przez nią eksperci nie potrafili tego precyzyjnie sformułować. Odpowiedzialność za gospodarkę i zatrudnienie to zbyt ogólne hasła - zamiast konkretów.

W moim projekcie zawarłem konkret; precyzyjne wskazanie celu NBP jakim jest emisja pieniędzy. Wyłaczność emisji dla NBP wynika z Konstytucj R.P.

1) w art. 3 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

Podstawowym celem działalności NBP jest monetyzacja gospodarki i majątku narodowego. NBP dokonuje monetyzacji poprzez emisję znaków pieniężnych Rzeczypospolitej Polskiej proporcjonalnie do wzrostu gospodarczego. Wyemitowane kwoty zasilają budżet państwa. Drugim celem NBP jest dbałość o wartość polskiego pieniądza.
W ten oto sposób NBP może przyczynić się do rozwoju gospodarki i likwidacji bezrobocia. Jest to właściwy sposób działania dla banku centralnego. NBP pozostaje niezależny od rządu, ale może byc rozliczany przez Sejm za zaniedbanie emisji. Brak emisji powoduje kryzys gospodarczy i wzrost bezrobocia. Co więcej mój projekt podaje sposób obliczania emisji pieniądza; emisji bezinflacyjnej, bo proporcjonalnej do wzrostu produkcji; przyrostu dóbr: towarów i usług. Taka emisja nie zmienia proporcji ilości pieniędzy do ilości towarów, (nie ma więc mowy o inflacji), pozwala za to na wzrost stopy zyciowej obywateli, bo wyprodukowane towary mozna kupić za wyemitowane pieniądze.

Cały swój projekt opublikuję wkrótce w Internecie, wraz z tabelami emisji pieniądza przez NBP za lata 1996-2005 i emisji przez prywatne banki komercyjne, które to robią łamiąc konstytucyjny, (słuszny) monopol NBP na emisję i za szkodą dla narodu, gdyz banki prywatne emitują oprocentowane długi, dokonują emisji pieniędzy (dokładnie elektroniczne środki płatnicze) pod pozorem udzielania pożyczek (kredyty, debety). Prowadzi to do absurdalnego zadłużenia państwa i obywateli, którego celem jest... depopulacja narodów (Patrz temat: "Guru zerowego wzrostu").

pozdrawiam

Jacek A. Rossakiewicz
Jacek A. Rossakiewicz
local
Posty: 295
Rejestracja: wt lip 29, 2003 2:10 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jacek A. Rossakiewicz »

Cały swój projekt opublikuję wkrótce w Internecie, wraz z tabelami emisji pieniądza przez NBP za lata 1996-2005 i emisji przez prywatne banki komercyjne...
Projekt zmiany ustawy o NBP zawarty jest na stronie:

www.demokracja-finansowa.pl

można tam znależć wszelkie informacje na temat koncepcji demokracji finansowej. Książkę z 2003 roku oraz najnowsze opracowania zawarte w piśmie Demokracja Finansowa. Na razie ukazały się cztery numery pisma. Dwa z nich poświęcone są zmianie ustawy o NBP.

Jacek Andrzej Rossakiewicz
Zablokowany