przekształcenie użytkowania wieczystego we własność

dowolna dyskusja wszystkich tematów, czytelne dla całego świata
Awatar użytkownika
zbyszek
admin
Posty: 658
Rejestracja: ndz lut 02, 2003 1:24 am
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

przekształcenie użytkowania wieczystego we własność

Post autor: zbyszek »

Witam, w tym wątku chętnie zbiorę wszystkie posty dotyczące zamiany użytkowania wieczystego na własność, choć zacznę od pytania dotyczącego mojej prywatnej sprawy:

Obecna ustawa przewiduje możliwość przekształcenia jeśli wniosek zostanie złożony do lata tego roku, a w przypadku nieruchomości podlegającej dekretowi do końca roku. Planowana jest co prawda nowa ustawa, jednak nie wiadomo czy wejdzie ona w życie i w jakim będzie kształcie.

W konkretnym przypadku nieruchomości dekretowej z prawidłowo złożonym wnioskiem dekretowym postępowanie zwrotowe w Urzędzie Miasta zostało zawieszone ponieważ teren nieruchomości został z naruszeniem prawa wydzierżawiony komu innemu. Co prawda wszystko wskazuje na to, że dzierżawę osobom trzecim będzie można unieważnić, jednak odnośne postępowanie trwa i może potrwać z niezawinionych przez nas powodów jeszcze jakiś czas dłużej niż do końca roku. W obu postępowaniach: zwrotowym i unieważniającym obcą dzierżawę urzędnicy nie poddają w wątpliwość pozytywnego dla nas wyniku, jednak chodzi tu o czas. Czy w najgorszym wypadku może ominąć nas termin do złożenia wniosku przekształceniowego, czy ewentualnie możemy jakiś warunkowy wniosek złożyć już teraz przed otrzymaniem decyzji zwrotu ?
Wojciech Gruszczyński
dekretowiec
Posty: 12
Rejestracja: sob sty 21, 2006 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: przekształcenie użytkowania wieczystego we własność

Post autor: Wojciech Gruszczyński »

Tak się składa, że przekształciłem wieczyste we własność.
Zgodnie z wymaganą procedurą na dzień złożenia takiego wniosku należy wylegitymować się posiadaniem prawa wieczystego użytkowania.

Co do tzw. warunkowego złożenia wniosku. Jak znam prawo w tym zakresie, nie ma takiej możliwości złożenia oświadczenia skutkującej w przyszłości nabyciem prawa w tej przyszłości, które wygasa w przeszłości (czyli nie posiadając prawa na dzień składania oświadczenia, oświadczenie jest nie skuteczne).

Wspomnę jeszcze o roku 2006/2007. Wówczas się dowiedziałem, że po nowelizacji w 2005 r. ustawy o przekształceniu zniknęło uprawnienie dla dawnych właścicieli dekretowych o bezpłatne przekształcenie. Informacja ta wyszła z ust mokotowskiego naczelnika Zbysława Suchożebrskiego (odczytał stosowny przepis) a więc osoby jak najbardziej kompetentnej. Konsultacje z innymi dekretowcami wywołały konsternacje bo nie dali temu wiary. Ja natomiast, nie czekając z ręką w nocniku, napisałem pismo do Ministerstwa Sprawiedliwości w tej sprawie żadając przywrócenia tego uprawnienia. Otrzymałem informację, że sprawa zostanie przekazana do kompetentnej komórki, ponieważ jest przygotowywana kolejna nowelizacja. I o dziwo, po rządowej nowelizacji przywrócono to uprawnienie (może były inne petycje w tej sprawie). Ja zaś w 2010 roku po otrzymaniu wpisu do księgi wieczystej o posadaniu tego prawa złożyłem stosowny wniosek o przekształcenie. I zostało dokonane przekształcenie.

Życzę powodzenia osobom zainteresowanym w skorzystaniu z tego prawa.
Awatar użytkownika
zbyszek
admin
Posty: 658
Rejestracja: ndz lut 02, 2003 1:24 am
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: przekształcenie użytkowania wieczystego we własność

Post autor: zbyszek »

Wojtek pisze:... na dzień złożenia takiego wniosku należy wylegitymować się posiadaniem prawa wieczystego użytkowania.
Czyli jeśli urząd nie przyzna mi do końca roku użytkowania wieczystego to z bezpłatnego przekształcenia wyjdą nici. Oczywiście szkoda, bo to tylko pośrednio zależy ode mnie.
Dziękuję Ci Wojtku za odpowiedź.
ODPOWIEDZ